متاورس چیست؟

به طور کلی، متاورس به یک شبیه سازی واقعیت مجازی سه بعدی برای چیزهای مختلف مانند سرگرمی، کار، بازی، آموزش و غیره اشاره دارد که هدف آن گردآوری کاربران به گونه ای است که حسی مشابه دنیای فیزیکی داشته باشد. وقتی کاربران در این تجربه همهجانبه هستند، می توانند محیط خود را با ترکیبی از تصاویر، فناوری و صداها دستکاری کنند.

با آوردن آن به دنیای رسانه های اجتماعی، ممکن است کلمه متا را شنیده باشید، اصطلاحی که فیس بوک در سال گذشته با تغییر نام تجاری آن ابداع کرد. متا، مخفف Metaverse، تلاش فیسبوک برای اثبات تعهد خود به متاورس است.

اگرچه اصطلاح متاورس مدت زیادی است که وجود داشته است، شرکت های بزرگی مانند فیس بوک، اپل، نایک، فورتنایت، روبلکس و تکان دادن از این ایده استفاده می کنند و فرصت های بیشتری را در این فضای دیجیتال ایجاد می کنند. حال، این چه معنایی برای آینده رسانه های اجتماعی و فضای دیجیتالی که امروز می شناسیم دارد؟

برای درک بیشتر متاورس، آن را به عنوان واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در نظر بگیرید – به این معنی، یک تجربه تعاملی که دنیای واقعی و دنیای دیجیتال را ترکیب می کند.

واقعیت مجازی به یک محیط سه بعدی شبیه سازی شده اشاره دارد که در آن کاربران با استفاده از حواس ما با فضای مجازی به گونه ای تعامل می کنند که واقعیت فیزیکی را تقلید می کند. از سوی دیگر، واقعیت افزوده نسبت به VR کمتر غوطه ور است و با استفاده از نوعی لنز، پوشش هایی را به دنیای واقعی اضافه می کند.

متاورس تکامل بعدی در ارتباط اجتماعی و جانشین اینترنت موبایل است.

متا

وقتی به آینده نگاه می‌کنیم، پیش‌بینی می‌شود که متاورجه فقط یک فضای مجازی متصل نیست، بلکه یک چندجهانی باشد – به این معنی که متاجهت‌های متعدد مستقل از یکدیگر کار می‌کنند.

به عنوان مثال، متا قبلاً اقداماتی از جمله ساخت یک پلتفرم اجتماعی واقعیت مجازی انجام داده است، Roblox در حال ایجاد بازی های ویدیویی تولید شده توسط کاربر است، شرکت ها توکن های مبتنی بر NFT می فروشند، Fortnite در حال ایجاد کنسرت های مجازی زنده همهجانبه است، Decentraland یک گالری هنری دیجیتال راه اندازی کرده است. و حتی می توانید تنیس روی میز را با استفاده از هدست VR بازی کنید.

با این، در حال حاضر فرصت های بازاریابی زیادی برای فروش ایده “متاور” وجود دارد. اما آیا متاورس باقی می ماند یا صرفاً یک کلمه رایج محبوب است که به زودی از بین می رود؟

حقیقت این است که فرا وجهه از قبل اینجاست، چه بخواهیم چه نخواهیم. اگرچه ممکن است به طور کامل نباشد بازیکن یک آماده، احتمالاً، و شاید قبلاً نیز داشته است، به طرق مختلف بر زندگی ما تأثیر می گذارد.

متاورتی که امروزه می شناسیم بیشتر از طریق مرورگر یا هدست قابل دسترسی است، جایی که کاربران می توانند در زمان واقعی و در هر فاصله ای با دیگران تعامل داشته باشند.

توجه خارج از جمعیت گیمر به دلیل توانایی “مالک شدن” اشیاء مجازی، زمین و تجربیات افزایش یافته است. با این اوصاف، کل متاواژه ها بر اساس این اقتصاد وجود دارد.

دلیل دیگر افزایش آن به دلیل امکانات آن فراتر از دنیای واقعی است. این موارد شامل مواردی مانند: با هم به مکان‌ها رفتن، استفاده از حرکات دست، نقاشی روی کاغذ و غیره است.

این برای کسب و کارها چه معنایی دارد؟

اگرچه نمی‌توانیم آینده را پیش‌بینی کنیم، اما می‌دانیم که متاورس قبلاً در دنیای حرفه‌ای ظاهر شده است، بنابراین باید به این فکر کنیم که این در محل کار چه معنایی می‌تواند داشته باشد.

متاوره فرصتی برای “کوچک کردن جهان” ارائه می دهد. این می تواند تجربیات کار از خانه، کار تیمی، سرعت بخشیدن به آموزش و وظایف، و کاهش منابع فیزیکی و فضای اداری را افزایش دهد. با این حال، این ممکن است منجر به کاهش شغل، کاهش بهره وری و ایجاد حالت تهوع از مرورگر یا هدست شود.

حتی اگر کسب‌وکارها نمی‌خواهند به طور کامل وارد این متاورز دلهره‌آور شوند، آگاهی از حضور آن برای مخاطبان هدف شما مهم است. با توجه به اینکه تعامل فرض اصلی است، شرکت ها باید به این فکر کنند که چگونه می توانند تجربیات جذابی برای مشتریان خود ایجاد کنند. این می تواند به معنای فروش کالاهای مجازی یا تولید یک رویداد مجازی باشد.

تجربیات متاورس نیز می تواند با کار در خانه وارد بازی شود. این می تواند به معنای جلسات مجازی، آموزش و رویدادها باشد.

و در نهایت، یکی دیگر از عوامل اصلی این تجربه مجازی، فناوری است. در حالی که ساخت این فناوری می تواند در دنیای واقعی بسیار گران باشد، می تواند فرصت هایی را برای آزمایش مدل ها در واقعیت افزوده باز کند.

برای پریدن به واگن متاورس تحت فشار نباشید. هنوز ناشناخته‌های زیادی وجود دارد که چگونه این امر برای شرکت‌ها و تجربیات دیجیتال انجام می‌شود. با این حال، واقعی است و در واقع در جامعه ما وجود دارد.

آگاهی از این تفاوت های ظریف در دنیای دیجیتال مهم است، بنابراین می توانید برای تغییرات بزرگ بعدی آماده باشید.

امتیاز بدهید
اشتراک گذاری
سروناز مقدم پور

سروناز مقدم پور

سروناز مقدم پور هستم کارشناس مهندسی کامپیوتر و مدیر وبسایت نود و هشت زوم. چندین سال است که در حوزه وب فعالیت می کنم و تخصص های اصلیم طراحی سایت و سئو است بعد از یادگیری علاقه زیادی به آموزش دادن دارم

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *