ChatGPT در مقابل Google: کدام را باید انتخاب کنید و چرا

در این مقاله تخصصی از مجله 98zoom میخواهیم از ChatGPT در مقابل Google: کدام را باید انتخاب کنید و چرا
با شما صحبت کنیم ، پس با یک مقاله مفید و آموزشی دیگر از تیم نود و هشت زوم همراه ما باشید :

از زمانی که ChatGPT منتشر شد در اواخر نوامبر 2022، طوفان جهان را به خود اختصاص داده است. از جمع آوری بیش از 1 میلیون کاربر در هفته اول به قرار دادن گوگل در یک بحران وجودی اما آیا ChatGPT واقعا تهدیدی برای گوگل است؟ آیا روزی ChatGPT می تواند جایگزین گوگل شود؟ در نبرد ChatGPT در مقابل گوگل، چه کسی برنده خواهد شد؟ بیایید دریابیم.

ChatGPT در مقابل Google چه کسی را باید انتخاب کنید و چرا

در حالی که نمی‌توانیم آینده را پیش‌بینی کنیم، مطمئناً می‌توانیم ChatGPT و Google را کاوش، آزمایش و مقایسه کنیم تا پاسخ سؤال فوق را بیابیم. ایده ساده است، ما می خواهیم چند سوال از دو نفر بپرسیم و ببینیم چه کسی بهتر پاسخ می دهد. اما ابتدا بیایید اصول اولیه را درست دریابیم.

ChatGPT چیست و چگونه کار می کند

از نظر فنی، ChatGPT یک چت ربات مجهز به هوش مصنوعی است که از مدل GPT 3.5 (تبدیل ترانسفورماتور از قبل آموزش دیده) برای ارائه پاسخ های شبیه به انسان استفاده می کند. به لطف NLP (پردازش زبان طبیعی) و تکنیک های یادگیری ماشینی که توسط Open AI توسعه یافته است، قادر به تعامل مبتنی بر گفتگو است.

به زبان ساده، ابرقدرت ChatGPT این است که می‌توانید چت کنید یا با هوش مصنوعی مکالمه تک به تک داشته باشید، به‌عنوان مثال، مانند مثال زیر از پیام‌های متنی برای پرسیدن سؤال و دریافت پاسخ استفاده کنید.

ChatGPT از یک مدل زبان برای پاسخگویی به سوالات استفاده می کند

علاوه بر این، ChatGPT فقط به پاسخ دادن به سوالات اساسی محدود نمی شود. این می تواند به شما کمک کند قطعه کد تولید کنید، کد خود را اشکال زدایی کنید، مقالاتی برای سئو، اسکریپت های یوتیوب، شعر و مقالات علمی بنویسید، دستور زبان خود را تصحیح کنید و غیره.

ChatGPT چه تفاوتی با گوگل دارد

در حالی که روی کاغذ، ChatGPT و Google هر دو برای تفسیر و پاسخ به سوالات شما طراحی شده اند، رویکرد آنها چیزی است که آنها را متمایز می کند.

ChatGPT پرس و جو را درک می کند، پایگاه داده آن را جستجو می کند و پاسخی مبتنی بر گفت و گو مانند یک همکار/کارشناس ارائه می دهد. برعکس، گوگل درخواست شما را می گیرد، آن را در میلیاردها صفحه وب جستجو می کند و صفحات وب مرتبطی را ارائه می دهد که ممکن است پاسخ داشته باشند.

برای درک بهتر، هنگام تست حرکت و مقایسه ChatGPT و جستجوی Google، همراه با آن را بخوانید.

ChatGPT در مقابل Google: کدام مستقیم تر است

در حالی که استفاده از گوگل بسیار آسان است، ChatGPT کیک را می گیرد. به لطف رویکرد گفتگوی ChatGPT، هوش مصنوعی مستقیماً به درخواست شما پاسخ می دهد. در صورت نیاز می‌توان توضیحاتی ارائه کرد، اما اکثراً پاسخی سرراست خواهد بود.

در حالی که گوگل فقط نتایج را واکشی می کند. شما باید اسکرول کنید، وب سایت مناسبی را انتخاب کنید و محتوای سئو محور وب سایت را برای پاسخ بررسی کنید. و اگرچه، گوگل یک بخش قطعه ویژگی را ارائه می دهد که مستقیماً به سؤال پاسخ می دهد، اما به اندازه ChatGPT مؤثر نیست.

به عنوان مثال، در اینجا نتیجه تاریخچه آیفون در ChatGPT و جستجوی Google است.

توجه داشته باشید: به دلیل افزایش ترافیک، ممکن است زمان ارائه ChatGPT بیشتر از زمان Google در حال حاضر باشد. ممکن است با برخی از خطاها نیز مواجه شوید، فقط صفحه را به روز کنید تا از شر آنها خلاص شوید.

برنده: ChatGPT

ChatGPT در مقابل Google: تعامل و خلاقیت بهتر

اگرچه Google پاسخ‌های نامحدودی را به درخواست شما ارائه می‌کند، اما همچنان با اطلاعات موجود در صفحات وب محدود است. در حالی که ChatGPT می تواند اطلاعات را دقیقاً مطابق با نیازهای شما تنظیم کند.

جایی که Google شما را به سمت تکنیک، ابزار یا روشی راهنمایی می‌کند که می‌تواند کار را انجام دهد، ChatGPT این کار را انجام می‌دهد. حالا، چه حل یک معمای ریاضی، نوشتن یک کد، خلاصه کردن پایان نامه یا نوشتن یک ایمیل، همه چیز قابل انجام است.

به عبارت دیگر، گوگل مانند معلمی است که با مثال تدریس می کند، در حالی که ChatGPT آن دوست یا پسر عموی بداخلاقی است که تکالیف را برای شما انجام می دهد. (اگرچه ما به طور کامل نمی دانیم که آیا این خوب است یا بد، اما در حال حاضر همان چیزی است که هست.)

ChatGPT مکالمه شما را به خاطر می آورد

یکی دیگر از مزایای رویکرد ChatGPT این است که می تواند واقعاً با شما گفتگو کند. برای شروع، درخواست های قبلی را در یک چت به خاطر می آورد و بر اساس آن پاسخ می دهد.

بیایید بگوییم، شما 10 بهترین دستور غذای گیاهی را درخواست کرده اید. پس از بررسی نتایج، مواد لازم برای 1 یا چند دستور غذا را می خواهید. اکنون به جای جستجو از طریق نام ظرف، کافی است عددی مانند مواد تشکیل دهنده 2 و 10 را تایپ کنید.

در مرحله بعد، می‌توانید درخواستی را تایپ کنید که بپرسید کدام دستور غذا سریع‌تر است یا از غذایی بخواهید که به دلیل حساسیت از آن اجتناب کنید، و ChatGPT به مکالمه قبلی مراجعه می‌کند و با کمال میل پاسخ می‌دهد. در حالی که اگر از گوگل استفاده می کنید، باید همه چیز را به صورت جداگانه جستجو کنید.

توجه داشته باشید: مانند Google، ChatGPT سابقه جستجوی شما را ذخیره می کند، البته به صورت جلسات چت. ChatGPT مکالمات انجام شده در یک پنجره چت خاص را به خاطر می آورد و ارجاع می دهد، نه در همه چت ها/جستجوها.

برنده: ChatGPT

ChatGPT در مقابل Google: دسترسی به داده ها

گوگل با تریلیون ها یا احتمالاً یک چهار میلیارد صفحه وب که از طریق پلتفرم خود نمایه شده اند، منبع داده ای غیرقابل مقایسه دارد. در مقایسه، ChatGPT با 570 گیگابایت داده از کتاب ها، متون وب، مقالات تحقیقاتی، ویکی پدیا و غیره آموزش داده شد.

و از آنجایی که ChatGPT نمی تواند گوگل، یعنی نمی تواند برای مرجع به اینترنت دسترسی داشته باشد، دانش آن محدود است (البته بسیار وسیع). علاوه بر این، Google در زمان واقعی به‌روزرسانی می‌شود، در حالی که مجموعه داده‌های ChatGPT سال 2021 را قطع می‌کند، یعنی هیچ اطلاعاتی در مورد رویدادها یا تحولات پس از آن ندارد.

بنابراین، به طور کلی، گوگل دانش گسترده و به روزی نسبت به ChatGPT دارد. اگرچه محدودیت داده در ChatGPT با به‌روزرسانی‌های آینده (امیدوارم به زودی) برداشته می‌شود، اما این مشکلی است که در حال حاضر نمی‌توانیم آن را نادیده بگیریم.

برنده: گوگل

ChatGPT در مقابل Google: قابلیت اطمینان

آیا در گذشته همه ما برای تایید اظهارات کسی در گوگل جستجو نکرده ایم؟ و در حالی که می توانید همین کار را با ChatGPT انجام دهید، حاشیه خطا از گوگل بیشتر است.

دلیل آن ساده است، ChatGPT یک مدل یادگیری ماشینی است که دقت آن به داده های متنی که روی آن آموزش داده شده و اطلاعات ارائه شده توسط کاربر بستگی دارد. می تواند اشتباه کند و اطلاعات نادرستی به خصوص در مورد رویدادهای جاری یا اطلاعات در حال تغییر سریع ارائه دهد.

ChaGPT فقط به این سوال پاسخ می دهد
ChaGPT فقط به این سوال پاسخ می دهد

مهمتر از همه، ChatGPT منبع اطلاعات را مانند Google ارائه نمی دهد. بنابراین، هیچ راهی برای ردیابی آن از طریق مسیرهای کاغذی، کارشناسان، فهرست های مرجع، وب سایت های مورد اعتماد و غیره وجود ندارد.

وب‌سایت‌ها در Google داده‌های بیشتری را ارائه می‌دهند
وب‌سایت‌ها می‌توانند داده‌های پشتیبان ادعای خود را ارائه دهند

هوش مصنوعی در مقابل کارشناسان

اساساً، گوگل یک موتور جستجو است که توسط الگوریتم‌هایی بدون ویژگی‌ها یا احساسات انسان‌مانند کار می‌کند. با این حال، داده‌ها و وب‌سایت‌هایی که ارائه می‌کند، عمدتاً توسط انسان‌ها، یعنی متخصصان این موضوع نوشته شده‌اند.

و در حال حاضر، قوی ترین لباس گوگل همین عنصر انسانی است. در حالی که مدل زبان ChatGPI قادر به شبیه سازی مکالمه شبیه انسان است، نمی تواند با تجربیات انسانی، داستان ها، احساسات، سوگیری ها و غیره رقابت کند.

در جایی که ChatGPT می‌تواند پاسخ رضایت‌بخشی به سیستم عامل iOS یا Android بهتر بدهد، Google وبلاگ‌ها/مقالات/ویدئوها را توسط کارشناسان فناوری به اشتراک می‌گذارد، یعنی افرادی که واقعاً از Android و iPhone استفاده کرده‌اند.

مشاهدات و ادراکات آنها با استفاده، تجربه زندگی واقعی و آزمایش شکل می گیرد. و هیچ هوش مصنوعی حداقل در حال حاضر نمی تواند آن را شکست دهد. مثل اینکه می‌توانید هرچه می‌خواهید درباره ChatGPT بخوانید، اما تصویر واقعی را فقط پس از استفاده عملی خواهید فهمید.

برنده: گوگل

ChatGPT در مقابل Google: کدام گزینه‌های بیشتری را به جدول می‌آورد

ما ChatGPT را به دلیل پاسخ‌های سریع و مستقیمش تحسین کرده‌ایم، با این حال، گاهی اوقات به گزینه‌هایی نیاز دارید. و در حالی که می‌توانید پاسخ‌ها را بازسازی کنید، زبان ساده‌تری بخواهید، و سؤال را برای نتایج یکپارچه در ChatGPT تغییر دهید، در مقایسه با آنچه گوگل در آستین‌های خود دارد، چیزی نیست.

برای شروع، گوگل میلیاردها وب سایت و منابع دیگر را جستجو می کند تا چندین منبع اطلاعاتی را به شما ارائه دهد. سپس نتیجه را با توجه به موقعیت مکانی فعلی، سابقه جستجوی گذشته، دستگاه‌های مالک و برنامه‌هایی که استفاده می‌کنید، تنظیم می‌کند.

بیایید فرض کنیم بهترین رستوران های نزدیک خود را جستجو کرده اید. ChatGPT لیستی از رستوران های عالی را در اختیار شما قرار می دهد و ممکن است شامل غذاهایی باشد که سرو می کنند. در حالی که گوگل پاسخ های دقیق، به روز و عمیق تری ارائه می دهد.

با Google، از نوع رستوران، رتبه بندی (از بررسی های گوگل)، زمان بندی، وب سایت رسمی، شماره تماس، مکان، مسیرها (Google Maps) و موارد دیگر مطلع خواهید شد. علاوه بر این، می توانید به راحتی فیلترهای جستجو را در Google اعمال یا حذف کنید، در حالی که باید همه چیز را در ChatGPT تایپ کنید.

یکی دیگر از مزیت‌های اصلی Google، تهیه داده‌های آنی آن است، از آخرین اخبار گرفته تا برنامه‌های پرواز، از رویدادها تا وضعیت ترافیک در زمان واقعی، موتور جستجو می‌تواند کارهای زیادی را انجام دهد.

برنده: گوگل

ChatGPT در مقابل Google: رایگان یا پولی

خدمات Google عمدتاً از طریق درآمدهای تبلیغاتی تأمین می شود و بنابراین می توانید به صورت رایگان از خدمات آن استفاده کنید. هیچ هزینه اشتراک مکرر یا ویژگی های قفل شده وجود ندارد.

در حالی که ChatGPT برای پوشش هزینه توسعه و نگهداری مدل نیاز به پرداخت دارد. در زمان نگارش، OpenAI یک طرح اشتراک آزمایشی ChatGPT Plus را معرفی کرده است که حفره ای 20 دلاری در ماه در کیف پول کاربران می سوزاند.

اشتراک پولی ChatGPTs

نسخه رایگان همچنان در دسترس خواهد بود، اگرچه بدیهی است که ویژگی‌هایی مانند دسترسی اولویت‌دار و زمان پاسخ‌دهی سریع‌تر به کاربران پولی محدود می‌شود.

برنده: گوگل

ChatGPT در مقابل گوگل: نبرد نهایی

گوگل حدود دو دهه است که بر جهان حکومت می کند، بدیهی است که دست برتر را نسبت به فناوری دارد که حتی در مرحله کودکی نیست. ChatGPT استخوان‌ها و توانایی‌های لازم برای حکومت را دارد، اما هنوز باید چیزهای زیادی را یاد بگیرد، توسعه دهد و تطبیق دهد تا به آن سطح برسد.

علاوه بر این، گوگل دائماً با حس و حساسیت مخاطبان خود سازگار می شود و بر اساس آن ویژگی ها و تغییرات الگوریتم جدیدی را به ارمغان می آورد. بنابراین، شکست دادن گوگل ممکن است برای ChatGPT دشوار باشد. حدس ما این است که هر دو با هم زندگی می کنند و در نهایت زندگی ما را آسان تر می کنند.

ChatGPT در مقابل گوگل: نبرد نهایی

در مورد اینکه کدام پلتفرم برای شما مناسب خواهد بود، پاسخ بسیار کلیشه ای است که هر کدام مختص خودشان است. پیشنهاد می کنیم هر دو را در دست داشته باشید. شما قبلاً به Google تسلط داشتید، بنابراین کمی با ChatGPT سر بزنید تا نحوه کار و عملکرد آن را بیاموزید.

بعداً طبق نیاز خود از پلت فرم استفاده کنید. برای تکلیف یا درک یک مفهوم به کمک نیاز دارید، از ChatGPT استفاده کنید. وقتی می‌خواهید پیشنهادها، اطلاعاتی درباره رویدادهای جاری، بازدیدها/بررسی‌های کارشناسان یا داده‌هایی با منابع مناسب داشته باشید، از Google استفاده کنید.

سوالات متداول

1. آیا ChatGPT تهدیدی برای گوگل است؟

بله، ChatGPT می تواند گوگل را از رتبه اول موتور جستجو در آینده خلع کند و درآمد تبلیغاتی آن را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، سازگاری نقش مهمی ایفا خواهد کرد. به عنوان مثال، علیرغم همه چیز، واتس اپ هنوز تعداد کاربران بیشتری نسبت به تلگرام یا سیگنال دارد.

2. کدام موتور جستجو بهتر از گوگل است؟

موتورهای جستجوی مختلف نقاط قوت و ضعف متفاوتی دارند و بهترین آنها ممکن است نسبت به نیازها و قابلیت استفاده فرد باشد. اگرچه بینگ مایکروسافت در حال برنامه ریزی برای ترکیب ChatGPT است، بنابراین، مقیاس ممکن است در آینده از گوگل دور شود.امیدواریم از این مقاله مجله نود و هشت زوم نیز استفاده لازم را کرده باشید و در صورت تمایل آنرا با دوستان خود به اشتراک بگذارید و با امتیاز از قسمت پایین و درج نظرات باعث دلگرمی مجموعه مجله 98zoom باشید

امتیاز بدهید
اشتراک گذاری
سروناز مقدم پور

سروناز مقدم پور

سروناز مقدم پور هستم کارشناس مهندسی کامپیوتر و مدیر وبسایت نود و هشت زوم. چندین سال است که در حوزه وب فعالیت می کنم و تخصص های اصلیم طراحی سایت و سئو است بعد از یادگیری علاقه زیادی به آموزش دادن دارم

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *