TSMC تراشه های 3 نانومتری را در کارخانه خود در آریزونا تولید می کند •

زمان مطالعه: 2 دقیقه

موریس چانگ، بنیانگذار TSMC، امروز گفت که غول نیمه هادی و تامین کننده ، تراشه های 3 نانومتری را در کارخانه خود در آریزونا خواهد ساخت، اگرچه برنامه های نهایی هنوز آماده نیست. این کارخانه در حال حاضر در حال ساخت است و برنامه ریزی برای شروع تولید در سال 2024 می باشد.

به گزارش رویترز، چانگ در طی یک کنفرانس مطبوعاتی در تایپه گفت: “سه نانومتری، TSMC در حال حاضر یک طرح دارد، اما به طور کامل نهایی نشده است.” تقریباً نهایی شده است – در همان سایت آریزونا، فاز دو. پنج نانومتر فاز یک است و 3 نانومتر فاز دو.

TSMC در وب‌سایت خود می‌گوید فناوری 3 نانومتری خود به نام N3، یک گام کامل از فناوری 5 نانومتری خود خواهد بود و تا 70 درصد افزایش چگالی منطقی، تا 15 درصد بهبود سرعت را با همان قدرت و بالاتر ارائه می‌کند. تا 30 درصد کاهش قدرت در همان سرعت در مقایسه با نسل قبلی خود. این شرکت فناوری حجم را در نیمه دوم سال جاری هدف قرار داده است.

بزرگترین کارخانه ریخته گری جهان، TSMC تقریبا نیمی از پیشرفته ترین تراشه های جهان را تولید می کند. تسلط شرکت های نیمه هادی تایوان (همتایان TSMC شامل فاکسکان) یکی از مزیت های اصلی آن در برابر چین است که تایوان را یک استان می داند، اما از آنجایی که کمبود تراشه در سراسر جهان مانع تولید لوازم الکترونیکی می شود، اتکای زنجیره تامین را نیز زیر سوال می برد.

شاید این مقاله را هم دوست داشته باشید :  دور تخمینی 9 میلیون دلاری Pudgy Penguin می تواند نشان دهنده رشد صنعت NFT باشد

کارخانه TSMC در آریزونا، به همراه کارخانه دوم که طبق گزارش ها در مراحل برنامه ریزی است، بخشی از استراتژی دولت بایدن برای تقویت تراشه سازی ایالات متحده است. TSMC همچنین در حال ساخت یک کارخانه در ژاپن است و در حال مذاکره با دولت آلمان برای ساخت کارخانه دیگری در آن کشور است.

دیگر کارخانه‌های ریخته‌گری که بر روی تراشه‌های 3 نانومتری کار می‌کنند، می‌توان به Electronics اشاره کرد که تولید تراشه‌های 3 نانومتری را در ژوئن و پیش از TSMC آغاز کرد. این غول فناوری کره جنوبی در حال تولید تراشه های 3 نانومتری در تاسیسات نیمه هادی Hwaseong و Pyeongtaek است. سال گذشته اعلام کرد که تا سال 2030 171 تریلیون KRW (132 میلیارد دلار) در تجارت تراشه های منطقی و ریخته گری خود سرمایه گذاری خواهد کرد و همچنین در حال ساخت یک کارخانه نیمه هادی در تگزاس است.

امتیاز بدهید

لینک کوتاه مقاله : https://5ia.ir/mCD
کوتاه کننده لینک
کد QR :
اشتراک گذاری
سروناز مقدم پور

سروناز مقدم پور

سروناز مقدم پور هستم کارشناس مهندسی کامپیوتر و مدیر وبسایت نود و هشت زوم. چندین سال است که در حوزه وب فعالیت می کنم و تخصص های اصلیم طراحی سایت و سئو است بعد از یادگیری علاقه زیادی به آموزش دادن دارم

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *