اسلاش جایزه 1 میلیون دلاری را از بنیانگذاران روسی پس از اعتراض صنعت لغو کرد •

زمان مطالعه: 8 دقیقه

Immigram – یک پلتفرم مهاجرت استعداد که توسط دو دارنده پاسپورت روسی تأسیس شده است – از رقابت یک میلیون دلاری استارتاپی که هفته گذشته در کنفرانس Slush در هلسینکی برنده شد حذف شد، پس از بحث و جدل های زیادی که تصمیم را به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین در بر گرفت. .

در میان ادعاهایی مبنی بر کمک استارتاپ به روس‌ها در زمانی که کشور در حال تحریم است و دیگران ادعا می‌کنند که کنفرانس و داوران برای اعطای جایزه برتر به یک استارت‌آپ روسی ناشنوا بوده‌اند، دریافت که به نظر می‌رسد این استارت‌آپ موفق شده است. روابط سرمایه گذار با روسیه

پیامدهای کل این وضعیت قابل توجه بوده است، با پست‌هایی که در انتقاد از این جایزه منتشر شد، اما همچنین بنیانگذاران استارت‌آپ – که گفته‌اند از تجاوز روسیه حمایت نمی‌کنند – با تهدید به مرگ و موارد دیگر مواجه شدند.

امروز صبح، ایمیگرام اعلام کرد که در حال «انصراف» از رقابت است و لحظاتی بعد، سازمان اسلوش در اعلام کرد که ابطال جایزه.

می‌داند که VCهایی که برای تامین مالی جایزه سرمایه‌گذاری 1 میلیون دلاری گرد هم آمده‌اند – Accel، General Catalyst، Lightspeed Venture Partners، NEA و Northzone – به Slush توصیه کرده‌اند که فقط پس از انجام بررسی‌های لازم در Immigram، جایزه را لغو کند و مسابقه را ارسال کند. . بیشتر در مورد آن بعدا.

Slush در همین حال گفت که دارد ایمیگرام را لغو کرد برنده “در پرتو اطلاعات جدید”. همچنین از سرمایه گذاران درخواست کرد که سرمایه گذاری خود را متوقف کنند و از شرکت کنندگان “به دلیل این نظارت” عذرخواهی کرد.

وی افزود: “ما باید قبل از ورود به مسابقه، عملیات همه شرکت کنندگان را با دقت بیشتری بررسی می کردیم.”

در آخر هفته نیز این بیانیه را صادر کرد: «اسلاش در کنار اوکراین ایستاده و تهاجم روسیه به اوکراین را محکوم می‌کند. به همین دلیل، ما با شرکت‌ها یا صندوق‌های روسی همکاری نمی‌کنیم و درخواست‌های استارت‌آپ یا سرمایه‌گذار از شرکت‌های مستقر در روسیه را نمی‌پذیریم.»

Immigram در سال 2019 توسط دو بنیانگذار روسی خارجی راه اندازی شد – یکی از آنها، مدیر عامل آناستازیا میرولیوبوا، از سال 2016 در بریتانیا زندگی می کند، در حالی که دیگری، میخائیل شارونوف، در گرجستان مستقر است – و به عنوان یک شخص حقوقی در بریتانیا ثبت شده است. خارج از لندن، ارائه اصلی آن یک رویکرد مبتنی بر پلت فرم برای فرآیند پیچیده پیمایش برنامه‌های ویزای «استعداد جهانی» در 10 کشور است که در جستجوی استعدادهای پیشرفته، به‌ویژه پس از کووید، هستند.

به طور خاص، برای افرادی در کشورهایی مانند روسیه، اوکراین، بلاروس، هند و ایالات متحده برای درخواست ویزای استعدادهای درخشان بریتانیا تبلیغ می شود. این شرکت می گوید که متقاضیان اروپای شرقی اقلیتی از کاربران آن را تشکیل می دهند.

با این حال، شاید به دلیل دی‌ان‌ای بنیان‌گذارش، روسیه از جمله کشورهای اولیه‌ای بود که Immigram برای اولین بار در آن فعالیت‌های خود را آغاز کرد تا به روس‌ها در دریافت ویزا کمک کند.

در سال 2019 ایمیگرام ممکن است یک استارت آپ نسبتاً بحث برانگیز بوده و توجه کمی را به خود جلب کرده باشد.

اما در آوریل امسال – تقریباً یک ماه پس از تهاجم وحشیانه روسیه به اوکراین – 500,000 دلار در دور سرمایه‌گذاری توسط Xploration Capital و همچنین از Mikita Mikado، مدیر عامل بلاروسی PandaDoc جمع‌آوری کرد. سرمایه گذاران دیگر عبارتند از Joint Journey Ventures، سرمایه گذاران فرشته و هچری، یک انکوباتور استارت آپی که توسط دانشگاه کالج لندن اداره می شود.

یک ناظر معمولی ممکن است در آن زمان اظهار نظر کرده باشد که رشد ایمیگرام ممکن است با تمایل بسیاری از روس‌هایی که با جنگ موافق نبودند، از کشور خارج شوند یا می‌خواستند از عواقب آن اجتناب کنند، مرتبط باشد. البته نمی توان هر دو را گفت، زیرا هر فردی متفاوت است.

اما ارزشی ندارد که میکادو نیز اظهاراتی ضد پوتین کرده و مجبور به فرار از بلاروس، که توسط متحد کرملین الکساندر لوکاشنکو رهبری می‌شود، شده است.

در این شرایط بود – و پس از یک فرآیند بررسی سنگین توسط Slush (چهار مرحله، بیش از 1000 متقاضی استارت‌آپ) – هفته گذشته ایمیگرام برای اجرای زنده در Slush آمد.

اما زمانی که اندکی پس از آن مشخص شد که بنیانگذاران آن هنوز هر دو دارنده پاسپورت روسی هستند، رسانه های اجتماعی – به ویژه در لینکدین – در مورد این تصمیم روشن شدند و بر این جنبه از تصمیم مسابقه زمین تمرکز کردند.

شاید این مقاله را هم دوست داشته باشید :  مدل‌های غیر پرو آیفون 15 به سرعت USB 2.0 محدود می‌شوند

در میان آنها، یک پست گسترده توسط یاروسلاو کرمپوویچ از Movens Capital در ورشو، در انتقاد از تصمیم برای واگذاری جایزه به ایمیگرام، در آخر هفته در فضای مجازی منتشر شد.

وی در ادامه نوشت: «در حالی که برخی از بنیان‌گذاران استارت‌آپ‌ها در خط مقدم برای جان خانواده‌ها و عزیزان خود و آزادی کشورشان می‌جنگند و می‌میرند، برخی دیگر به دنبال کمک به روس‌ها برای فرار از عواقب اعمال و بی‌عملی‌هایشان هستند.»

چندین مفسر دیگر، از جمله TechUkraine، پست های انتقادی تری از این تصمیم جمع آوری کردند.

برای افزودن سوخت به آتش، ایمیگرام در طول رقابت با یک استارتاپ اوکراینی به نام Zeely، پلتفرمی با هدف بازارهای نوظهور که به مصرف‌کنندگان اجازه می‌دهد وب‌سایت‌ها را به راحتی از طریق تلفن خود راه‌اندازی کنند، مطرح کرده بود. زیلی در مسابقات پیچ آف مقام دوم را کسب کرد.

صرف نظر از اینکه ایمیگرام، مستقر در خارج از بریتانیا اما توسط دارندگان پاسپورت روسی اداره می شود، مستقیماً تحریم ها و تحریم های خاص را نقض می کند، ناظران تصمیم اسلوش را برای گنجاندن این استارتاپ در این رقابت “ناشنوا” نامیده اند، که در همان هفته روسیه برگزار می شود. گلوله باران شهرهای اوکراین

علاوه بر این، VCهای درگیر به دلیل عدم درگیر شدن در بررسی دقیق‌تر در طول مسابقه زمین و ناتوانی در «خواندن اتاق» در مورد پیشینه استارت‌آپ‌های درگیر مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.

پیامدهای این حادثه قابل توجه بوده است.

میرولیوبوا در پستی در لینکدین در روز یکشنبه گفت که اگرچه نمی‌تواند مستقیماً با وحشتی که اوکراینی‌ها با آن روبرو هستند ارتباط برقرار کند، «من واقعاً تأکید می‌کنم و در کنار اوکراین هستم. ما از تجاوز و تهاجم حمایت نمی کنیم و هرگز هم حمایت نکرده ایم.»

اما او همچنین اضافه کرد که “برای برنده شدن به حق در یک مسابقه استارتاپی با رنگ اشتباه پاسپورت، شروع به دریافت تهدید و آرزوهای مرگ کرده است.”

«خانواده میخائیل شارونوف، یکی از بنیانگذاران من، اهل اودسا، اوکراین هستند، پدرم اهل تاتارستان است. اما اتفاقاً هر دوی ما قرمز هستیم [Russian] گذرنامه. ماهیت Immigram کمک به استعدادها (از شهرهای کوچک هند گرفته تا روستاهای نیجریه) با هر پاسپورتی برای زندگی و کار در کشورهای توسعه یافته بدون نژادپرستی، بیگانه هراسی و نفرت است… من می‌خواستم تجارت من مورد قضاوت قرار گیرد، نه ملیت من. .

ایمیگرام قبلاً (در ماه آوریل) گفته بود که خدماتی را به متخصصان با استعداد اوکراینی فناوری اطلاعات ارائه می‌دهد تا از طریق مسیر استعدادهای جهانی به بریتانیا نقل مکان کنند، اما از آن زمان پس از شروع جنگ از پرداخت‌های مشتریان اوکراینی صرف‌نظر کرده است و به آنها کمک کرده است. یک ماشین آمبولانس برای خط مقدم اوکراین بخرید.

پس از برنده شدن در این رقابت، ایمیگرام گفت که 100000 دلار به سازمان‌های غیردولتی اوکراینی که به تلاش‌های جنگی کمک می‌کنند کمک خواهد کرد.

و با این حال، این شرکت باید با سؤالاتی در مورد استراتژی عملیاتی خود روبرو شود. در حالی که ایمیگرام یک شخص حقوقی در روسیه ندارد و هیچ کارمندی را در آنجا مستقر نمی کند، AIN.Capital، یک سایت خبری فناوری CEE، تصاویری از یک سایت کاریابی روسی منتشر کرد که به نظر می رسد استخدام ایمیگرام برای نقش در مسکو را نشان می دهد.

Mirolyubova با این موضوع مخالفت کرده و گفته است که این شرکت به سادگی از این سایت‌های کار روسی برای تبلیغات برای مشاغل خارج از روسیه مانند گرجستان، ارمنستان یا بریتانیا استفاده می‌کند، جایی که می‌تواند پلتفرم ویزای استعدادهای درخشان خود را نیز ارائه دهد.

تمام آنچه گفته شد، یک سرمایه گذار در Immigram را کشف کرده است که پیوندهای نزدیک با روسیه دارد.

سرگئی داشکوف، رئیس Joint Journey Ventures، یک سرمایه‌گذار در قبرس در مرحله اولیه Immigram، اخیراً مکان خود را در LinkedIn به عنوان “مسکو” فهرست کرده است. این تنها پس از تماس برای اظهار نظر با او تغییر کرد.

او در صحبت با گفت: «من چندین آدرس را در بسیاری از کشورها نگهداری می کنم. اکنون در لیماسول، قبرس هستم. من بین روسیه، امارات، سنگاپور، قبرس زندگی می کنم. عمدتا در اینترنت زندگی می کنند [sic.]”

در 31 مه سال جاری، او همچنین در مقاله‌ای به قلم داریا سولوویوا، روزنامه‌نگار روسی-آمریکایی، با عنوان «چگونه این سرمایه‌گذار VC مستقر در مسکو در زمان جنگ از عدم قطعیت عبور می‌کند» ظاهر شد.

شاید این مقاله را هم دوست داشته باشید :  فعال کننده آواتار NFT GoodGang از نعمت غول های کره ای Kakao و Naver برخوردار است

در این مقاله توضیح داده شده است که داشکوف چگونه از سال 2016 در 112 شرکت سرمایه گذاری کرده است و او «تفاوتی بین بنیانگذاران روسی، بلاروسی یا اوکراینی قائل نشد. “[I] او گفت که هنوز “بسیاری” شرکت های اوکراینی دارند. او افزود که «زمان خوب نیست، اما افراد قوی تولید می‌کند» و «آنچه شما را نکشد، قوی‌ترتان می‌کند»، در اشاره‌ای آشکار به درگیری در اوکراین.

اگرچه Joint Journey Ventures گفت که سرمایه‌گذاری‌های جدید خود را در اوایل ماه مارس به حالت تعلیق درآورده است، اما داشکوف گفته است که او همچنان بر “بهترین معاملاتی که در رادار او ظاهر می‌شود” نظارت می‌کند.

وی افزود: مطمئنم تا پنج تا شش سال دیگر، با وجود همه پیچیدگی‌ها و موانع موجود، شاهد شرکت‌های روسی خواهیم بود که به تک شاخ تبدیل می‌شوند.

بنیانگذار ایمیگرام، آناستازیا میرولیوبوا، در صحبت با گفت که ایمیگرام چندین ماه قبل از شروع جنگ سرمایه گذاری Joint Journey را انجام داده است:

ما این سرمایه گذاری را انجام دادیم [from Joint Journey Ventures] قبل از شروع تهاجم، در دسامبر 2021. این صندوق در تعدادی از شرکت های بزرگ اروپایی و آمریکایی سرمایه گذاری می کند. ما قبلاً تا به امروز نمی‌دانستیم که سرگئی در روسیه زندگی می‌کند و یا زمانی را گذرانده است.

استارت‌آپ اوکراینی Zeely از اظهار نظر درباره تصمیم هیئت منصفه امتناع کرد، اما گفت که «در موضعی آشکار ضد روسیه قرار دارد. یک جنگ وحشتناک و خونین در کشور ما ادامه دارد، جایی که شهروندان ما در حال مرگ هستند و ما بی طرفی را تحمل نمی کنیم. همه باید متفق القول باشیم. ما با همکاری با روسیه در هر یک از مظاهر آن مخالفیم.»

بوریس موسیلاک، شریک موسس SMOK، یک VC برجسته لهستانی، در لینکدین گفت که این حادثه یک “دعوای روابط عمومی است… اعطای جایزه بزرگ اروپایی به یک تیم روسی Immigram که به روس ها کمک می کند از روسیه در نتیجه حمله روسیه به اوکراین فرار کنند. … در حالی که روسیه در همان زمان کشور را گلوله باران می کرد. شما باید Slush، Accel، Northzone، General Catalyst، Lightspeed Venture Partners، New Enterprise Associates (NEA) را بهتر می شناختید. من دوست دارم توضیحی را از پزشکان عمومی روی عکس بشنوم که چرا فکر می کنید این ایده خوبی است.

“تشخیص یک استارتاپ روسی که در حال حاضر در مسکو در حال استخدام است، در چنین رویداد جدی، با تشویق VC های برتر… این نه تنها یک شلیک روابط عمومی است، بلکه مهمتر از همه، یک شلیک بسیار واقعی از پشت است. اوکراینی‌ها.»

در حالی که تاکنون هیچ اظهارنظر رسمی از Northzone، Lightspeed، General Catalyst، Accel و NEA وجود نداشته است، در زمینه پیشینه با منابع نزدیک به فرآیند تصمیم گیری در میان داوران VC صحبت کرده است.

یک منبع نزدیک به هیئت داوران به گفت که تصمیم داوران برای ادامه ندادن به سرمایه گذاری هیچ ربطی به گذرنامه روسی موسسان نداشت، بلکه به این دلیل که بسیاری از مشتریان آن، خارج از سایر کشورهایی که به آنها خدمات می دهد، از این کشور بودند. روسیه.

آنها به گفتند: «این تجارت به طور غیرمستقیم به دلیل جنگ بیشتر مورد توجه قرار می گیرد، نه به این دلیل که ایمیگرام کار اشتباهی انجام داده است، بلکه به این دلیل که اکثر متقاضیان روی پلت فرم آنها در حال حاضر روسی هستند.

هنگامی که اسلش و سرمایه گذاران این را فهمیدند، گفتند، اسلش تصمیم نهایی را گرفت:

“این نتیجه تلاش برای تصمیم گیری سرمایه گذاری زنده است. دلیلی وجود دارد که شرکت ها پس از امضای یک برگه مدت، بررسی لازم را انجام دهند. معمولاً سرمایه‌گذاری‌ها برای هفته‌ها/ماه‌ها پس از انجام تمام تلاش‌ها، عمومی نیستند.»

آنها گفتند که داوران VC Slush یا Immigram را برای این وضعیت مقصر نمی دانند، اما با توجه به اطلاعات در مورد عمده مشتریان آن، “احساس می کرد که سرمایه گذاری نامناسب باشد.”

آنها افزودند که این “یک مورد واقعی است – گروهی از مردم که تلاش می کنند کار درست را انجام دهند، از جمله بنیانگذاران … بسیار تاسف بار.” آنها گفتند که کل این وضعیت «بسیار ظریف‌تر و با نیت خوب‌تر» از آن چیزی است که نظرات رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

لینک کوتاه مقاله : https://5ia.ir/buG
کوتاه کننده لینک
کد QR :
اشتراک گذاری
سروناز مقدم پور

سروناز مقدم پور

سروناز مقدم پور هستم کارشناس مهندسی کامپیوتر و مدیر وبسایت نود و هشت زوم. چندین سال است که در حوزه وب فعالیت می کنم و تخصص های اصلیم طراحی سایت و سئو است بعد از یادگیری علاقه زیادی به آموزش دادن دارم

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *